Jedálniček

Jedálniček a ako barfovať

 

Ako by mal vyzerať týždenný alebo mesačný jedálniček psa?

Mala som na stránke dlho rozpis na týždeň, na pondelok, utorok... rozpis bol však iba orientačný, napriek tomu sa niektorí pri pohľade naňho neubránili otázke, či spravia chybu, ak nedajú napríklad v piatok vnútornosti... Keď som jedálniček vymazala a uverejnila všeobecný opis potravín, dostala som zase pripomienku, že ten jedálniček chýba, že bol dobrý. Všetkým nevyhoviem, tak aspoň všeobecne, a potom zase uverejním niečo konkrétne :)

 

Barf nie je o presnom prepočítavaní mäsa a kostí na každý deň. Ide o dlhodobo vyvážené stravovanie.

To teda znamená, že sledovaním vlastného psa nadobudnete oveľa viac poznatkov ako kopírovaním rôznych jedálničkov. Barfovanie má oproti granuliam obrovské výhody práve v tom, že ak vidíte u psa  nedostatok, úpravou stravy ho odstránite. Zatiaľ čo pri kŕmení granulami viete len uberať alebo pridávať, prípadne psa nalievať ďalšími priemyselnými vitamínmi a chémiou, pri surovej strave máte omnoho viac možností!! Ale najmä - môžete vyjsť v ústrety svojmu psovi a jeho individuálnym chutiam. Pretože pes má tiež chuť, tak ako my ľudia. To, že mu voňajú úplne iné veci ako nám, neznamená, že si jedlo nevychutnáva.

 

Váš pes je jedinečný, a to, že jedna tisícka psov sa vrhne na neprané držky a nad ich smradom labužnícky krochká, nemusí znamenať, že tak bude reagovať aj ten váš miláčik. Môže reagovať práve opačne, a zmätene sa obzerať nad miskou zeleného sajrajtu, či toto má byť fakt večera. Vyjdite mu v ústrety tak napoly - ak nemá rád ryby, kupujte ich menej často a miešajte ich s iným mäsom. Môj Herbie sa rýb ani nedotkne, tak mu logicky nebudem strkať každý týždeň do misky makrelu. Ale zhruba každý druhý týždeň dostane sardinku vmiešanú ho mletej hovädziny, alebo lososa s kuracími srdiečkami. Dobby zase nezje také množstvo zeleniny/ovocia ako Herbie, tak mu nepodávam mesiačiky jabĺčka ako dezert, ale dostáva jabĺčka troška menej a posekané nadrobno v mäsku. Vy si určite všimnete, čo uprednostňuje váš pes. Ak to je vysávač čohokoľvek, tak sa fintami s jedlom zaoberať nemusíte, ak je to chronický nežravec, tu je každá rada drahá, ale pravidelné pridávanie masti by mohlo aspoň stlmiť viditeľnú psiu anorexiu :).

No a teraz čím kŕmim:

Mäsové kosti: obrovské bravčové či hovädzie kosti pre malého pudla znamenajú len chvíľkové spestrenie času, keďže ich nedokážu rozrhýzť, preto uprednostňujú ako chrumkavú večeru hydinu - kačacia a kuracie trupy, morčacie a kuracie krky a krídla. Husacinu obľubujú tiež, aj keď je z hydiny najtvrdšia. Pre väčšie psy môžu byť hydinové kosti trochu nebezpečnejšie, existuje možnosť zapichnutia sa v čreve, hlavne ak riadne nehryzú. Vhodnejšie všeobecne sú napríklad bravčové hrtany, hovädzia trachea... tieto sa dajú nasekať aj na drobnejšie kusy pre malé psy.

Mäso (svalovina) - srdiečka žnú bezkonkurečne najväčší úspech. Hovädzí jazyk už menší, nielenže sa to pudlíkom strašne ťažko žuvalo, paničke sa to ťažko krájalo a celý čas ju svrbel jej vlastný jazyk...

Mleté mäso - Rôzne mleté sajrajty majú výhodu, že do nich napcháte akýkoľvek doplnok, mix zeleniny, byliniek alebo čohokoľvek. Kupujeme najčastejšie hovädzie mleté, keďže psy napchávam hydinovými kosťami. V predávaných mletých zmeskách nemáte istotu, koľko kostí sa tam nachádza, a čo vlastne je pomleté, až pri východe zo zadnej časti psa viete vytušiť, že tam bolo priveľa pomletých kostí a pod. Takže radšej kupovať mleté mäso, iba ak má jasné zloženie :). Najhoršie skúsenosti som mala s mletou zmesou Haskas, ktorá by mala byť mletým mixom hydinového mäsa a kostí. Aké prekvapenie som zažila, keď sa v tejto zmesi (a nie raz) objavili párky, salámy a iné chutné solené a korenené potraviny.

Vnútornosti: stačia raz týždenne, sem patria držky, žalúdky, pečienky, pľúca.... keďže robievam psom pečienkové maškrty, pečienku už vôbec nepodávam, občas aj vynechávam podávanie vnútorností.

Ryby: akékoľvek, ale je možné, že pangasa alebo žraloka váš pes nebude považovať za rybu... :) Pangasovi by som sa aj tak vyhla, za surova majú úplne gumovú konzistenciu, zle sa žujú, a varené nechutia o moc lepšie.. skrátka pangasa nepovažujem za riadnu rybu, ale je to môj subjektívny názor, spravte si vlastný :).Losos býva viac akceptovaný aj u psov, ktorí ryby neobľubujú, sardinky alebo tuniak sa výborne stratia v mletom mäse, a ak máte všežravca, určite uvíta pstruha, makrelu, kapra... a od čias, ako som objavila rybacie piliny, už ryby pre Herbieho nei sú taký problém, stačí mu do pilín pridať kúsok iného mäsa alebo tvaroh s vajkom a psisko sa tvári, ako mu straašne chutí :)

Objemové krmivo: váš pes sa nevie dojesť, ale stále priberá... skúste hovädzie vemená, naplnia žalúdok, ale nie sú kaloricky bohaté. A samozrejme zemiaky - zemiaky naplnia žalúdok, ale pes ich strávi len malinkú časť, prebehnú tráviacim traktom a vylúčia sa.

Zelenina a ovocie - čokoľvek okrem cibule. S kapustou len veľmi opatrne, nadúva. Tiež surovým zemiakom sa výhybajte a samozrejme štipľavej zelenine. Na cesnak sú kontroverzné názory, ale ja ho do misiek pridávam. Neviem si predstaviť, že pri pestrej strave dokáže pes zožrať toľko cesnaku, aby mu uškodil.

 

Mliečne výrobky: okrem mlieka :) - jogurt (ja robím domáci, jeme ho všetci :)), acidko, kefír, zakysanka... a tvaroh. Pozor na tvaroh, obsahuje opačný pomer vápnika a fosforu, radšej ho vždy podajte s rozmláteným surovým vajíčkom so škrupinou.

Prílohy: nie sú vôbec potrebné a ani by nemali presiahnuť 25% stravy. Môžete podávať ryžu, cestoviny, všetky druhy (sparených) vločiek (ale opatrne s vločkami, ak pes nie je zvyknutý, môžu ho pekne prehnať), kuskus, amarant...

ďalšie doplnky - (čerstvo) drvené ľanové semiačka alebo sparené vriacou vodou, sezam, mleté oriešky, bylinky, zelené riasy, klíčky (akékoľvek okrem zemiakových :P), vajíčko so škrupinou, lososový, ľanový, olivový alebo pupalkový olej...